Laptop Lenovo IdeaPad 520 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?
Spis treści:
Dane techniczne:
Konfiguracje
Lenovo IdeaPad 520 dostępny jest na rynku w kilku wersjach konfiguracyjnych. Między sobą różnią się przede wszystkim wykorzystywanymi procesorami, układami graficznymi oraz pojemnością pamięci RAM. Producent pozostawił również dość szeroką swobodę w wyborze dysków twardych.
Polecane laptopy
Potencjalni nabywcy wybrać mogą jedną z kilku opcji. Laptop bowiem dostępny jest w wersjach z jednym dyskiem HDD o pojemności do 2 TB, jednym dyskiem SSD (do 500 GB), a także z dwoma dyskami – HDD 1 TB + SSD PCIe 128 GB lub M.C 256 GB. Dzięki temu jesteśmy w stanie skompletować zestaw, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.
Jeżeli chodzi o procesory, firma Lenovo postawiła na modele Intela, należące do serii Kaby Lake. Są to jedne z najlepszych układów niskonapięciowych dostępnych na rynku, dlatego warto się nimi zainteresować. W najmocniejszej konfiguracji laptopa znaleźć można układ Intel Core i7-7500U. Posiada on dwa fizyczne rdzenie i obsługuje 4 wątki. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 2700 MHz w trybie bazowym do 3500 MHz przy wykorzystaniu technologii Tubo Boost.
Wszystko to przekłada się na więcej niż dobre osiągi, które zagwarantują szybką pracę na co dzień. W tańszych modelach zamontowano procesory Intel Core i5 tej samej generacji. Zapewnią one o kilka-kilkanaście procent niższą wydajność, jednak w dalszym ciągu spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Lenovo IdeaPad 520 zakupić możemy wraz z dedykowaną kartą graficzną. Jest to karta Nvidia GeForce 940MX, korzystające z 4 GB pamięci GDDR5. Nie jest to typowo gamingowy model, jednak powinna okazać się wystarczająca do obsługi kilku niewymagających gier oraz tytułów, których premiery miały miejsce 2 lata temu bądź wcześniej.
Co ważne, producent zdecydował się na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4. W połączeniu z omówionymi wyżej procesorami, zagwarantuje naprawdę szybkie działanie. Na uwagę zasługuje również zamontowanie czytnika linii papilarnych, który umieszczony został po prawej stronie obudowy, tuż pod klawiaturą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zdecydowanie skraca czas potrzebny na zalogowanie się do systemu.
Obudowa
Lenovo IdeaPad 520 z urządzeniami podobnej klasy ma konkurować nie tylko pod względem wykorzystywanych podzespołów, ale również jakości wykonania obudowy. Wizualnie prezentuje się ona bardzo okazale – występuje w kolorystyce złotej, szarej bądź brązowej. W każdym przypadku jest bardzo atrakcyjna. Jak ma się jednak sprawa z wytrzymałością? Tu także należy postawić wysoką ocenę. Obudowa wykonana została z elementów metalowych, co ma oczywiście wpływ na jej sztywność. Mówiąc krótko, laptop IdeaPad 520 jest ładny i wytrzymały. Przyczepić nie można się również do pracy zawiasów oraz sposobu przygotowania klawiatury. Potencjalnych nabywców omawianego urządzenia z pewnością ucieszy fakt, że producent zdecydował się na zamontowanie portu USB typu C. Poza nim, w zestawie znalazły się również porty USB 3.0, złącze HDMI, gniazdo audio oraz czytnik kart pamięci. Powinno okazać się to wystarczające zarówno w pracy, jak i w ramach użytku domowego.
Chłodzenie
Zastosowany układ chłodzenia w sposób skuteczny wypełnia postawione przed nim zadanie. Utrzymuje temperaturę najważniejszych podzespołów i obudowy na względnie niskim poziomie. Oczywiście podczas pracy na najwyższych obrotach rejon wylotu powietrza będzie bardzo ciepły, jednak w żaden sposób nie wpłynie to na jakość i komfort pracy.
Podobnie ma się sprawa z hałasem generowanym przez wentylator. Podczas maksymalnego obciążenia jest on słyszalny, jednak natężenie dźwięku nie przekracza pewnych limitów.
Ekran
Lenovo IdeaPad 520 na rynku występuje zarówno z matrycą HD, jak i Full HD. W każdym przypadku będzie to jednak matryca wykonana w technologii IPS, która zapewnia znacznie wyższą jakość generowanego obrazu niż przestarzałe już nieco modele TN. Wszystko to sprawia, że omawiany laptop będzie w stanie obsłużyć programy graficzne.
Warto podkreślić, że matryca wykorzystywana w IdeaPad 520 posiada matową powłokę, która pozwala na wykorzystanie jej również na zewnątrz, jednak przy stosunkowo niewielkim nasłonecznieniu.
Wydajność
Jakość wykonania obudowy oraz możliwości ekranu są ważne, jednak dużo większe znaczenie ma to, jakimi osiągami może pochwalić się omawiany laptop. Żeby to sprawdzić, testom wydajnościowym poddana została konfiguracja wyposażona w procesor Intel Core i7-7500U, kartę graficzną GeForce 940MX oraz 8 GB pamięci RAM.
Na początek testom został poddany układ CPU. W programie Cinebench R15 uzyskał on 145 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym 345 punktów. Są to bardzo przyzwoite rezultaty. To samo można powiedzieć o karcie graficznej, która została sprawdzona w programach 3DMark Ice Storm Standard Graphics oraz 3DMark Performance GPU. Otrzymała ona kolejno 55509 oraz 2727 punktów.
Do grania
Przyzwoita moc obliczeniowa zamontowanej karty graficznej sprawia, że laptop może posłużyć do obsługi wielu gier, także tych najnowszych.
- Battlefield 1 – low: 50 fps, medium: 33 fps, high: 15 fps,
- Overwatch – low: 75 fps, medium: 50 fps, high: 25 fps,
- FIFA 17 – low: 115 fps, medium: 90 fps, high: 50 fps,
- Rocket League – low: 105 fps, medium: 35 fps, high: 25 fps,
- Titanfall – low: 65 fps, medium: 45 fps, high: 20 fps.
Cena
Średnie ceny omawianego laptopa wynoszą około 4000 złotych. Oczywiście ostateczny koszt zależny jest od wybranego procesora, ilości pamięci RAM oraz konfiguracji dysków twardych.
Czy warto?
Lenovo IdeaPad 520 to sprawny laptop multimedialny, który ma wszystko, aby zagwarantować komfortową rozgrywkę i pracę. Charakteryzuje się bardzo solidną obudową, przyzwoitą matrycą, a także podzespołami, którego pozwalają na wiele.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (12)